ARIZONA DESERT CHALLENGE Highlight Video 3-19-11

ARIZONA DESERT CHALLENGE RESULTS 3-19-11

 

THANK YOU TO THE OVER 115 COMPETITORS AND 200 PLUS SPECTATORS FOR MAKING THIS AN AWESOME EVENT!  IT WAS A GREAT DAY OF COMPETITION

 

 

KIDS AND TEENS  RESULTS

 

KIDS  GI  PEE WEE

1.        ISAAC RANGEL – GRACE FIGHTING SYSTEMS

2.       CJ SIENICKI – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       ISAIAH ROCHA – MEGATON

 

 

KIDS GI LIGHT

1.       DOMINIC OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       EDWARD OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       JO JO ABKE – SIEGE MMA/LOTUS CLUB

 

KIDS GI MIDDLE

1.       KHIEM DINH – GRACE FIGHTING SYSTEMS

2.       YESENYA VILLAFUERTE – SIEGE MMA/LOTUS CLUB

3.       IAN ELIZONDO – SIEGE MMA/LOTUS CLUB

 

 

KIDS GI HEAVY

1.       KITANA GAMEZ – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       VENUS MARQUEZ – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       LUKE WALKER – GOODYEAR BJJ

 

 

TEEN GI LIGHT

1.        LEANNA OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       DYLLAN NORTON – SIEGE MMA/LOTUS CLUB

 

 

TEEN GI HEAVY

1.       ANDREW PEREZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS

2.       LARENZ GARCIA – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       MICHAEL LONG – GOODYEAR BJJ

 

 

KIDS NO GI FEATHER

1.        ISAAC RANGEL – GRACE FIGHTING SYSTEMS

2.       CJ SIENICKI – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       XAVIER CASTIILO – BLUE COLLAR FIGHTER

 

 

KIDS NO GI LIGHT

1.       EDWARD OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       NOAH ALVERO – 10TH PLANET JJ

3.       DOMINIC OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

 

 

KIDS NO GI MIDDLE

1.        KHIEM DINH – GRACE FIGHTING SYSTEMS

2.       ZAC MARTINEZ – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       CHRISTIAN CEPHUS – BLUE COLLAR FIGHTER

 

 

KIDS NO GI LIGHT HEAVY

1.        ALYSSA OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       KITANA GAMEZ – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       LUKE WALKER – GOODYEAR BJJ

 

 

KIDS NO GI HEAVY

1.       CHRISTIAN MCMILLAN – PROVING GROUND

2.       VENUS MARQUEZ –  AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       ARTIE SMITH – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

 

 

TEEN NO GI LIGHT

1.        TONY VILLANUEVA – PROVING GROUND

2.       MATTHEW MARTIN

3.       ANDREW PEREZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS

 

 

TEEN NO GI MIDDLE

1.        TANNER SPRAY – MEGATON

2.       CHRISTIAN MOVER – LIONS DEN

3.       ZACHARY SWISHER – BLUE COLLAR FIGHTER

 

 

TEEN NO GI HEAVY

1.       LEWIS ARENDALL – PROVING GROUND

2.       RYAN VEST – BLUE COLLAR

3.       ELIAS RANGEL – GRACE FIGHTING SYSTEMS

 

 

 

ADULT RESULTS

 

WOMENS GI

1.       TECUCIZTECATL ARTECI – SEIGE MMA/LOTUS CLUB

2.       ANGELICA LIMON – JAGUARS JIU-JJITSU/ARIZONA FAMILY KARATE ACADEMY

3.       LEANNA OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

 

 

MENS GI LIGHT

1.       MOSES SOLIS – 10TH PLANET JJ

2.       LUIS PACHECO – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       MIKHAL KLEPFISH – JAGUARS JIU-JJITSU/ARIZONA FAMILY KARATE ACADEMY

 

 

MENS GI MIDDLE

1.       JACOB KELEWOOD – GRACE FIGHTING SYSTEMS

2.       KENNETH MENDOZA – JAGUARS JIU-JJITSU/ARIZONA FAMILY KARATE ACADEMY

3.       ELIAS RANGEL – GRACE FIGHTING SYSTEMS

 

 

MENS GI LIGHT HEAVY

1.       PETER HUST – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       KEVIN DENZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS

3.       BRAD HALIN – 10TH PLANET JJ

 

 

MENS GI HEAVY

1.       JOSE MUNOZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS

2.       ROB MCCONKIE – BLACK SHEEP RUGBY

3.       DEREK COLLIER– GRACE FIGHTING SYSTEMS

 

WOMENS NO GI

1.       LEANNA OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       MELISSA QUEZADA – 10TH PLANET JJ

3.       KELSEY GOLLIHAR – TNT MMA TRAINING CENTER

 

 

MENS NO GI 134 & UNDER

1.       FABIAN PARRA – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       LUIS ALVERIO – 10TH PLANET JJ

3.       LUIS PACHEO – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

 

 

MENS NO GI 135-147

1.       FABIAN PARRA – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       RONEE DIZON – HARD KNOCKS

3.       MOSES SOLIS – 10TH PLANET JIU-JITSU

 

 

MENS NO GI 148-160

1.       JOEY VALENTE – BLACK SHEEP RUGBY

2.       ERIC REGAN – HARD KNOCKS

3.       ANDREW BOWDALBO – KINGDOM BJJ

 

 

MENS NO GI 161-173

1.       SLY VILLAREAL – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       JACOB KELEWOOD – GRACE FIGHTING SYSTEMS

3.       AUSTIN ALANIS – GRACE FIGHTING SYSTEMS

 

 

MENS NO GI 174-188

1.       MICHAEL MCDONALD – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

2.       RYAN TOBIN – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

3.       DANIEL TRUAX – BASSANI ACADEMY

 

 

MENS NO GI 189-201

1.       IAKIKA REINHART – KINGDOM BJJ

2.       RICHIE HIGHTOWER – KINGDOM BJJ

3.       JIM VOMLEHN – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

 

 

MENS NO GI 202- 213

1.       KEVIN FRANCIS – KINGDOM BJJ

2.       KEVIN DENZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS

3.       DONOV AN BEGAY – RELSON GRACIE

 

 

MENS NO GI 214 & UP

1.        JOSE MUNOZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS

2.       ROB MC CONKIE – BLACK SHEEP RUGBY

3.       JARED STUART – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)

 

 

 

FOR THE SPECIAL MAIN EVENT GRAPPLING MATCH, ROBERT BIGGS VS SAMMY CIURDAR, ROBERT WON BY 2 POINTS

 

 

 

TEAM RESULTS

 

 

KIDS AND TEENS

 

 

1.       AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA) 51 POINTS

2.       GRACE FIGHTING SYSTEMS – 28 POINTS

3.       PROVING GROUND – 15 POINTS

4.       BLUE COLLAR FIGHTER – 14 POINTS

5.       SIEGE MMA/LOTUS CLUB – 8 POINTS

6.       MEGATON – 6 POINTS

7.       LIONS DEN – 5 POINTS

8.       TIE GOODYEAR BJJ & 10TH PLANET JJ – 3 POINTS

 

 

 

ADULTS

 

 

1.       AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA) – 40 POINTS

2.       GRACE FIGHTING SYSTEMS – 27 POINTS

3.       KINGDOM BJJ – 14 POINTS

4.       10TH PLANET JJ – 10 POINTS

5.       BLACK SHEEP RUGBY – 9 POINTS

6.       JAGUARS JIU-JJITSU/ARIZONA FAMILY KARATE ACADEMY – 7 POINTS

7.       HARD KNOCKS – 6 POINTS

8.       SIEGE MMA/LOTUS CLUB – 5 POINTS

9.       TNT MMA TRAINING CENTER – 4 POINTS

10.   TIE – RELSON GRACIE & BASSANI ACADEMY 1 POINT

 

 

 

 

 

THANK YOU AGAIN EVERYONE FOR ALL OF YOUR SUPPORT!!

SEE YOU ON THE MAT SOON!

 

MICHELLE GRAPPLEGIRL FARROW

 

Facebook Comments Master

About the author

thejaguarmma