Canadian Corner:BRAVADO JJ 2008 Results/Pics

4th Annual Bravado Jiu-Jitsu Open Tournament (Saturday, September 13 , 2008.)This was Ontario Canadas groundbreaking event for BJJ. This tournament featured regulation size BJJ competition mats, as well as assistance and referee organization by Mr. Andrew Correa. The tournament was promoted by Mr. Tony Isaacs from the Bravado Jiu-jitsu team. On hand for the event was ROYLER GRACIE, FABIO HOLANDA, BRUNO FERNANDES, JORGE BRITTO and others.


The tournament was a 3 day event. Friday featured a competition seminar from Royler Gracie. Saturday was the actual BJJ competition and Sunday featured the Canadian Submission Expo which had superfights between grapplers of the U.S. and Canada.


MENS – WHITE BELT DIVISIONS


140 Mens Club


12


Carlos Ito


34


155 Mens Club


1 Spencer Ting Dragon


2 UMAC


34


Josh Watson


170 Mens Club


1 Modern Vision


2 Tom McKenzie


34


Shore’s MA


185 Mens Club


12


Eric Gerard


3 Buffalo BJJ


4 Jorge Robles Toronto BJJ


205 Mens Club


12


Matt Thomas


3 Revolution


4


-225 Mens Club


1 Buffalo BJJ


2 Toronto BJJ


3 Jon Taine Hall


4


+225 Mens Club


12


Thomas Fraser Schilling BJJ


34


Vadim Kozlov Ronin


Bama


Vince Mawe Bindihers


Derick Hache Beaupits


Amir


Mustafa Khallil Ronin


Bruckmann


Joe Mellan


Kombat Arts


Straty Demakos Gracie Barra


Dmitri Kutsenko


Deda Marcio Nunes Fortinho BJJ


Ronin MA


Larry Backlas


Rus Parsons Borelands


Bama


Kevin Veron


Tom Stefanski Bruckmann


Jake Stromedri


Mario Amaral


Chris Pesavento Kombat Arts


John McPhelson Ronin


Shawn Beaumier


Artemi Abramov Ronin


MENS – BLUE BELT DIVISIONS


140 Mens Club


12


Schilling BJJ


3 Brent Garland


4


155 Mens Club


1 Benjamin D Gamma


2 Alliance


34


Alejandro R Schilling BJJ


170 Mens Club


1 Drew London


23


Tyler Crawford


4 Revolution MMA


185 Mens Club


1 Schilling BJJ


2 BAMA


3 BTT


4


205 Mens Club


1Matthew Pasquale Toronto BJJ


2Michael D ACMA


3 Dragon


4


-225 Mens Club


12


Dragons


3 Buffalo BJJ


4 Jason McDonald Ascension


+225 Mens Club


1 Tim Doom


23


Angelo Harrison Toronto BJJ


4


Robert Yurcich Franco Behrng


Daniel Lains


Borelands


Mike Diggos


Justin Sani Salvosa BJJ


Toronto Bjj


Kevin Schingh Dragon Bjj


Bindner-Alliance


Jamie Lippiat


Adam Defreitas


Jason Hallinger


John Bossi


Erin Staffez


Jay Pedras


Sean Mikkelbong Ronin


Bryan Fedynysin Salvosa BJJ


Ivan Paroski


Brian Janinsia


Kombat Arts


Mike Dias Budokhan


Daniel Vigna Kombat Arts


MENS – PURPLE BELT DIVISIONS


140 Mens Club


1234


155 Mens Club


1 Buffalo BJJ


2 Toronto BJJ


34


170 Mens Club


1 Barry Simms


2 David Thompson BTT Canada


34


185 Mens Club


1 Stephen Simms Extreme


2 BTT


34


Mike Ramirez


205 Mens Club


12


Robert Bentley Toronto BJJ


3 Nathan Lynde


4


-225 Mens (PURP/BR/BLK) Club


1 Paul Stark KUMO


2 Gamma


34


+225 Mens Club


1234


Jordon Schuziz


Andy Cabral


Bocek


Shaun Krysa Borelands


Kieron Gogyer Bruckmanns


Walter Meiss


Amir Y Kombat Arts


Beanpiti MMA


Andrew McInnes Xtreme


Kumo


Phil Segal


MENS – BROWN/BLACK BELT DIVISIONS


140 Mens Club


1234


155 Mens Club


1234


170 Mens Club


1234


185 Mens Club


1234


205 Mens Club


1234


-225 Mens Club


1234


+225 Mens Club


1234


WOMENS DIVISIONS


+145 Womens – BLUE Club


1234


-145 Womens – BLUE Club


12


Angela Wilson MECCA


3 Toronto BJJ


4


125 Womens – WHITE Club


12


Annette Belvedere Robinson’s Karate


3 Dragon


4 Seana Rossi Toronto BJJ


-145 Womens – WHITE Club


1 Karlee Williams


2 Sarah Richmond Nexus


3 Anne David Toronto BJJ


4 Sheila Carley


Yacinta Nguyen Han St. Famille


Yacinta Nguyen-Han St. Famille


Ntona Bentley


Maggie Riavras Tristar


Susie Yakabuskie


Bruckmann


Orangeville Dojo


YOUTH DIVISIONS


13/14 Middle Youths – White Club 11/12 GR/BL/PURP Youths Club


1 1 Ben Flint


2 2 Victoria


3 Schilling BJJ 3 Adam Warriors


4 4 Warrior MAC


Club 11/12 White Youths Club


1Michael S 1 Warrior


2 Alpha MMA 2 Collin Rogers Ascension


3 3 Austin Modern Vision


4 Tyler Osborne Darrel L 4 Erick Bravado


13/14 Mixed Youths – Int/Adv. Club 9/10 Youths – Heavy Club


1 Taylor Chambers Nexus 1


2Michael M 2


3 Rose E Nexus 3


4 Luke D Lewis Karate 4


16/17 Mixed Youths Club 9/10 Youths – Light Club


1 1 Austin Galvin


2 Kyle Nelson 2 Nexus


3 Filip SBGI 3 Nexus


4 4


11/12 Mixed Youths – White Club 15-17 Mixed Youths Club


1 1 Andrew C Modern Vision


2 2


3 Jordan McCray Modern Vision 3 Gabe S Toronto BJJ


4 4 Domenic C


15/16/17 Mixed Youths Club 11/12 Youths – White Club


1 Jake Ward 1


2Matthew Fang 2


3 Northern BD 3 Shane Craft Eris MMA


4 4 Josh N Modern Vision


15/16/17 Mixed Youths Club 13/14 Youths – Light Club


1Marcus Kessler Bravado JJ 1 Terence Bent


2 Sergei Kim Lin MA 2 Lucas Rocks Ascension


3 Warrior 3 Warriors


4 4


David Lumanlan Salvosa BJJ Kumo


Kole Nelson Muskoka Muskoka


Anton Popov


Evan Boyes


16/17 Mixed Youths – Interm.


Dayball JJ August Janke


Michael Tremblay


Steve McKinnon Northern Blk Dragon


Jamal Mayali


Bruckman Dimitri Anastasion


Leo Moreira


Kevin Camara Braci Barra London Ishi Gogyou


Muskoka KB Rachel Swinson


Chaz Always


Ryan Kaminski Kumo JJ


David Panoussis Orangeville Dojo


Luke Pamoussis Orangeville Dojo Nicolaus Ish Gogyon


Jacob Hildeb Beaupits Ish Gogyon


Borelands Rayden D Bruckmann


Dayball Willian Gauvin Ishi Gogyan


Mike Weirbersen


Brendan Fand Dayball


Joslins


Devin Janke Mohamed Meudallali


Karl Giffin Northen BD


YOUTH DIVISIONS


16/17 Youths – WHITE INT. Club


1 Jeff D Eris MA


2Mitch Myers Modern Vision


34


6-8 Youths – Heavy Club


1 Ascension


2 Warriors


3 Warriors


4


6-8 Youths – Light Club


12


Jazmin Wolff Nexus


3 Warrior


4


Girls Youths – Int. Club


1 BAMA


2 8 Winy BJJ


34


13-14 Youths – Heavy Adv. Club


1Mitchell Adamson


2 Anthony Foster Nexus


34


Robert Niewnlis Kombat Arts


Corrado Di Ishi Gogyan


George Anastasion


Mohamed Mudallali


Abdul Zawadi


Sasha Blinou Muskoka


Aylan Mayali


Steph Nikita


Patricia Moulton


Beaupits


Tyler Lastowska Dayball


Kyle Terpstra Bruckmann


TEAM RESULTS


1Toronto BJJ 27


2Ronin MA 17


3Dragons 15


4Buffalo BJJ 14


5Kombat Arts 12


6Schilling 12

Facebook Comments Master

About the author

Riccardo Ammendolia