Copa Atlantica Results

Copa Atlantica Results6/11/02Children – 49.9 lbs. and below 1st Place: Jordan Ginor (Tiger Schulman) 2nd Place: Tywan Johnson (Lloyd Irvin)


Children – 50-59.9 lbs. 1st Place: Angelo Claireborne (Lloyd Irvin) 2nd Place: Deja Watkins (Lloyd Irvin)

Children – 60-69.9 lbs. 1st Place: EJ Steedle (Academia de Brasil ) 2nd Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin) 3rd Place: Ryan Villogram (Lloyd Irvin)

Children – 70-79.9 lbs. 1st Place: Michael Trasso (Jerry Jones) 2nd Place: Yoni Ginor (Tiger Schulman) 3rd Place: Joseph Rollins (Lloyd Irvin) 4th Place: Imanuel Young (Lloyd Irvin)

Children – 80-89.9 lbs. 1st Place: Zak Maxwell (Maxercise) 2nd Place: Delonte Williams (Lloyd Irvin) 3rd Place: Michael Turner (Lloyd Irvin) 4th Place: Jayson Harmon (Lloyd Irvin)

Children – 90-99.9 lbs. 1st Place: Jeremy Vatter (Lloyd Irvin) 1st Place: Shawn Gilbert (Lloyd Irvin) 2nd Place: Cory Schweitzer (Alliance) 3rd Place: Ben Epstein (Team Renzo/Matt Serra)

Children – 100-114.9 lbs. 1st Place: Todd Castro (Lloyd Irvin) 1st Place: Darius Churchman (Lloyd Irvin) 2nd Place: Andrew Heatwole (Trident) 3rd Place: Kiril Martin (Lloyd Irvin)

Children – 115-129.9 lbs. 1st Place: John Diaz (Edson Carvalho) 2nd Place: Nelson Carderas (Edson Carvalho) 3rd Place: Jasmine Young (Lloyd Irvin)

Children – 130-169.9 lbs. 1st Place: Anthony D’Angelo (Kioto BJJ) 2nd Place: Jeff Clavelle (Baltimore Academy) 3rd Place: Seamus Henderson (Independent) 4th Place: Mike Dominick (Diamond Dogs)

Children – 170 lbs. and over 1st Place: Patrick Menicucci (NYMAG) 2nd Place: Juan Morales (NYMAG) 3rd Place: E.J. Delmar (Edson Carvalho)

Women – White Belt – Middleweight – 129.9 lbs. and below 1st Place: Shirley Garcia (Kioto BJJ) 2nd Place: Marie Dingess (Lynxx Academy) 3rd Place: Sarah Holm (Boulder BJJ)

Women – White Belt – Cruiserweight – 130 lbs. -149.9 lbs. 1st Place: Beth Rolon (End Game/Open Mat/Edson Carvalho) 2nd Place: Kathleen Mitchell (Edson Carvalho)

Women – Blue Belt – Lightweight – 114.9 lbs. and below 1st Place: Debbie Lewis (Renzo Gracie) 2nd Place: Sharon Bonewicz (Lloyd Irvin)

Women – Blue Belt – Middleweight – 129.9 lbs. and below 1st Place: Danielle Schubert (Performanc/Royler/Adiv USA) 2nd Place: Kathleen Rozzi (Saulo Ribeiro)

Women – Blue Belt – Cruiserweight – 130-149.9 lbs. and below 1st Place: Tara LaRosa (Team Roc) 2nd Place: Rebecca Faber (Tai Kai Machado)

Women – Blue Belt – Light-Heavyweight – 150 lbs. and over 1st Place: Bernadette Robinson (Boston BJJ) 2nd Place: Caryn May (US Grappling) 3rd Place: Meike Fruechtenicht (Edson Carvalho)

Executive – White Belt – Lightweight – 159.9 lbs. and below: 1st Place: Jose Hansen (Tatame/ Top Team)

Executive – White Belt – Welterweight – 160-179.9 lbs.: 1st Place: Eric Kramer (American JJ) 2nd Place: Jose Hansen (Tatame/ Top Team)

Executive – White Belt – Heavyweight -180 lbs. and over 1st Place: John Incledon (NYMAG) 2nd Place: James Watkins (Tatu Jiu Jitsu)

Executive – Blue Belt – Absolute 1st Place: Willie Rodriguez (Renzo Gracie) 2nd Place: Tom Moeller (Academia de Brasil) 3rd Place: Bob Sayers (Tatu Jiu Jitsu)

Men’s White Belt – Flyweight – 139.9 lbs. and Below 1st Place: Ken Shafer (Renzo Gracie) (Ken Shafer was promoted to Blue Belt by Matt Serra and Danny Ives) 2nd Place: Aaron Hill (Independent) 3rd Place: Dan Vermehren (NYMAG) 4th Place: Vinahn Trinh (Royler Gracie)

Men’s White Belt – Featherweight – 140-149.9 lbs. 1st Place: Nunu Macedo (Mario Lemos) 2nd Place: Lee Edward (Yamasaki) 3rd Place: Bryan Whistler (Lynxx) 4th Place: Troman Treyes (Boston BJJ)

Men’s White Belt – Lightweight – 150-159.9 lbs. 1st Place: Steven Trumpet (Fightworks) 2nd Place: Ashish Mishra (Boston BJJ) 3rd Place: Gopal Ramachandran (Boston BJJ) 4th Place: John Kim (Performance/Royler/Adiv USA)

Men’s White Belt – Lightweight – 160-169.9 lbs. 1st Place: Robert Crane (Renzo Gracie) (Robert Crane was promoted to Blue Belt by Matt Serra and Danny Ives) 2nd Place: Ronald Konsalas (Trident) 3rd Place: Noah Abbot (Team 58 Judo Club) 4th Place: Gray Cunningham (Tatame/Top Team)

Men’s White Belt – Middleweight – 170-179.9 lbs. 1st Place: Nicholas Diddnato (Boston BJJ) 2nd Place: Michael Dore (NYMAG) 3rd Place: Craig Strohle (Pedro Sauer) 4th Place: Sonny Bringas (Yamasaki)

Men’s White Belt – Cruiserweight – 180-189.9 lbs. 1st Place: John Cole (Tatame/Top Team/BAMA) 2nd Place: Dexter Gould (Linxx) 3rd Place: Dimitris Bochnis (NYMAG) 4th Place: Joe Fay (Tai Kai Machado)

Men’s White Belt – Light-Heavyweight – 190-204.9 lbs. 1st Place: Ricardo Joissant (Tatame/Top Team) (Ricardo Joissant was promoted to Blue Belt on the Awards Platform) 2nd Place: Justin Johnson (NYMAG) 3rd Place: Juan Morales (NYMAG) 4th Place: Ed Cominski (Joe Guido)

Men’s White Belt – Heavyweight -225 lbs. and over 1st Place: Glen Sandull (Planet BJJ)) 2nd Place: Doug Esposito (Renzo Gracie) 3rd Place: Tony Anyaocha (Performance/Royler/Adiv USA) 4th Place: Anthony Coyne (Alliance)

Men’s White Belt -Superweight – 225 lbs. and over 1st Place: Conrado Martinez (Performance/Royler/Adiv USA) 2nd Place: Sam Carter (Renzo Gracie) 3rd Place: James Watkins (Tatu BJJ) 4th Place: Rob Orr (Renzo Gracie)

Men’s Blue Belt – Flyweight – 139.9 lbs. and below 1st Place: Robi Sanyal (Lloyd Irvin) 2nd Place: Francisco Danm (Renzo Gracie) 3rd Place: Eric Ruiz (Kioto Brazilian Jiu Jitsu) 4th Place: Chuck Meyers (US Grappling)

Men’s Blue Belt – Featherweight – 140-149.9 lbs. 1st Place: Danny Valle (Renzo Gracie) 2nd Place: Jerry Mosquea (Renzo Gracie) 3rd Place: Greg McGraime (Renzo Gracie) 4th Place: Jonathan Lamarche (Independent)

Men’s Blue Belt – Lightweight – 150-159.9 lbs. 1st Place: Michael Fowler (Lloyd Irvin) 2nd Place: Dan Coyle (Boston BJJ) 3rd Place: Marcos Duarte (Royler USA-David Adiv/Armando Basulto) 4th Place: Jonathan Lamarche (Independent)

Men’s Blue Belt – Welterweight – 160-169.9 lbs. 1st Place: Gene Strannsky (Renzo Gracie) 2nd Place: Mack Dellett (Renzo Gracie) 3rd Place: Julius Park (Renzo Gracie) 4th Place: Jason Duchez (Yamasaki)

Men’s Blue Belt – Middleweight – 170-179.9 lbs. 1st Place: Steve Kim (Boston BJJ/Next Level Fightwear) 2nd Place: Todd O’Brien (Boston BJJ) 3rd Place: Chris Schlesinger (Renzo Gracie/Matt Serra) 4th Place: Brian Filipowitz (Connecticut BJJ)

Men’s Blue Belt – Cruiserweight – 180-189.9 lbs. 1st Place: Paul Carnicella (Edson Carvalho) 2nd Place: Mauro Conte (Relson Gracie Bronx) 3rd Place: Jay Mansfield (Boston BJJ) 4th Place: Sean Wilson (Renzo Gracie)

Men’s Blue Belt – Light-Heavyweight – 190-204.9 lbs. 1st Place: Justin Garcia (Relson Gracie Bronx) 2nd Place: George Andersch (Boulder BJJ) 3rd Place: Matt Butler (Tatu BJJ) 4th Place: Brian Jones (Yamasaki)

Men’s Blue Belt -Heavyweight -205-224.9 lbs. 1st Place: Shane Streater (Diamond Dogs) 2nd Place: Guy Winters (Maxercise) 3rd Place: Vin Esposito (Renzo Gracie/Mike Monica)

Men’s Blue Belt – Superweight – 225 lbs. and over 1st Place: Norman Schack (Renzo Gracie) 2nd Place: George Castronova (Renzo Gracie) 3rd Place: Eric Johnson (Lloyd Irvin) 4th Place: Eric Zippe (Tai Kai Machado)

Men’s Purple Belt – Lightweight – 149 lbs. and below 1st Place: Mike Mrkulic (Royler Gracie USA/Dave Adiv/Performance) 2nd Place: Tungstin Catalooney (Maxercise)

Men’s Purple Belt – Welterweight – 150-164.9 lbs. 1st Place: Danny Ives (Renzo Gracie/Ricardo Almeida) 2nd Place: Dave Jacobs (Yamasaki) 3rd Place: Issac Ribbs (Lloyd Irvin) 4th Place: Joe Bellone (Boston BJJ)

Men’s Purple Belt – Middleweight -165-174.9 lbs. 1st Place: Leonardo Leite (Gracie Barra BH)

Men’s Purple Belt – Cruiserweight – 175-199.9 lbs. 1st Place: Tom Muller (Renzo Gracie/Matt Serra) 2nd Place: David Womack (Lloyd Irvin) 3rd Place: Leonardo Leite (Gracie Barra BH) 4th Place: Mark Jones (Yamasaki)

Men’s Brown Belt – 174.9 lbs. and below 1st Place: Kenny Florian (Boston BJJ) 1st Place: Keith Florian (Boston BJJ) 2nd Place: Jared Weiner (Lloyd Irvin) 3rd Place: John Widmann (Yamasaki)

Men’s Brown Belt – 175 lbs. and over 1st Place: Rafael Lovato (Machado) 1st Place: Tim Carpenter (Maxercise)

Women’s Absolute 1st Place: Rebecca Faber (Tai Kai Machado) 2nd Place: Caryn May (US Grappling/Joe Priole) 3rd Place: Tara LaRosa (Team Roc) 4th Place: Danielle Schubert (Royler/Adiv USA/Performance BJJ)

Men’s White Belt Absolute 1st Place: Sam Carter (Renzo Gracie/Matt Serra) 2nd Place: Dante Rivera (End Game/Open Mat/Edson Carvalho) 3rd Place: Sonny Bringas (Yamasaki) 4th Place: Ron Weiser (Royler/Adiv USA/Performance BJJ)

Men’s Blue Belt Absolute 1st Place: Chris Schlesinger (Renzo Gracie/Matt Serra) 2nd Place: George Castronova (Renzo Gracie/Matt Serra) 3rd Place: Eddy Rolon (End Game/Open Mat/Edson Carvalho) 4th Place: Robert Schwartz (Yamasaki)

Men’s Purple Belt Absolute 1st Place: Rafael Ellwanger (Linxx) 2nd Place: Danny Ives (Renzo Gracie/Ricardo Almeida) 3rd Place: James Valentine (Lloyd Irvin) 4th Place: Tom Muller (Renzo Gracie/Matt Serra)

Men’s Brown Belt Absolute 1st Place: Todd Margolis (Linxx) 2nd Place: Jared Weiner (Lloyd Irvin) 3rd Place: Rafael Lovato (Machado) 4th Place: Scott Schultz (Tai Kai Machado)
























































































































































































































































Facebook Comments Master

About the author

OntheMat