Escondido Tournament Results

Escondido Submission Grappling tournamentAugust 9thTeams Fight Lab 1st PlaceThrowdown Elite 2nd PlaceThe Compound 3rd Place Outstanding GrapplerDominic Waters (Fight Club 29)Brian Gurgerty (City Boxing/ Throw Down)


Kids Beginner 50 6 years old1st Justice Smith (Throwdown Elite)2nd Kenji Beato (PIMA) Kids Beginner 75 6-7 Years old1st Ryan Cosio (Fight Lab)2nd Enola Cabrera (Riverside Submission) Kids Beginner 80 6-7 Years old1st Enola Cabrera (Riverside Submission)2nd Rana Willink (Throwdown Elite) Kids Beginner 60 8-10 Years Old1st Roman Gonzalez (The Compound)2nd Royce Allas (Kims JJ) Kids Beginner 75 8-10 Years old1st Xavier Driskill (Fight Lab)2nd Noah Vernell (Fight Lab) Kids Advanced 80 12 Years old1st Alfredo “Tommy” Espinoza (Stronghold)2nd Dante Villarinho (Gracie JJ) Teens Beginner 1001st Corinne Allas (Kims JJ) Teens Beginner 1101st Reggie Salazar (Stronghold)1st Joshua Polinsky (The Dojo) Teens Beginner 1301st Austin Olshefski (Fight Lab)2nd Jose Cortez (Unleashed) Teens Beginner 1501st Tim Naas (Mica) Teens Beginner 170+1st Jason Hayek (Dojo Americana2nd Conner Penrod (The Compound) Womens Beginner 1501st Jennifer Ricci2nd Kaitland “Rex” Pye (Fight Lab) Masters Beginner 1801st Chuck Rubia (Kims JJ)2nd Chris Sove Masters Beginner 2001st Klaus Springer (Fight Club 29)2nd William Vernell (Fight Lab) Masters Beginner 201+1st James Blair (Kims JJ)2nd David Ross Adult Beginner 1351st Serio Sotelo2nd Alan Alba Adult Beginner 1451st Fidel Rojas (Gracie Barra)2nd Jason Cook (White Dragon) Adult Beginner 1551st Ramon Contreras2nd Brandon Fix (Unleashed) Adult Beginner 1701st Jason Herzog2nd Scott Cohen (Dojo Americana) Adult Beginner 1851st Dominic Waters (Fight Club 29)2nd Christopher Lloyd (Throwdown Elite) Adult Beginner 2051st Toby Gataviz2nd Robert Brown Adult Beginner 2251st Giovanni Gutierrez2nd Alvaro Perez (Fight Club 29) Adult Intermediate 1351st Kimo Lyan (Spike 22)2nd Nathan Litwin Adult Intermediate 1451st Jeremy Ferebee (StrongHold)2nd Dan Ward (Fight Lab) Adult Intermediate 1551st Eugene Neal (Unleashed)2nd Bruce Mathis (Martial Arts Life) Adult Intermediate 1701st Stephen Martinez (Millennia)2nd Adam Erwin (Triumph United) Adult Intermediate 1851st Brett Bannon (Throwdown Elite)2nd Steven Michael (Stronghold) Adult Intermediate 2051st Chris Lee (Compound)2nd Kylle Little (Team Quest) Adult Advanced 1801st Thiago Lopondo Dutra (City Boxing) 2nd Brian Gurgerty (City Boxing/ Throw Down) Adult Advanced 2051st David Corson (Fight Lab)2nd Nick Stefan (Triumph United)Adult Advanced 2251st Travis Browne (Triumph United)2nd Chris Moore (Throwdown Elite) Adult Advanced Absolute1st Brian Gurgerty (City Boxing/ Throw Down)2nd David Corson (Fight Lab













































































































































































































































































































































































































































































Facebook Comments Master

About the author

Grappling-X