Grapplers Inc. Results, Review & Gallery

Grapplers from all across Canada gathered this past weekend for the 2nd Grapplers Inc event held in Langley, British Columbia.Grapplers from all across Canada gathered this past weekend for the 2nd Grapplers Inc event held in Langley, British Columbia. The event was the second tournament run by Tim Shears, president of the Canadian Brazillian Jiu-jitsu Federation. Tim has now established the Grapplers Inc tournament as one of Canadas premier grappling tournaments with many of the referees certified by the International BJJ Federation itself. Grapplers Inc featured both GI and No-Gi divisions as well as a GI Super Challenge for the winner to receive a paid plane ticket to go to California for the BJJ world championships in June. Marcus Soares student Tom Montes took the win with a split decision victory over OTM alumni Josh Russel.


The tournament is truly setting the standard for grappling tournaments in Canada with everything from the refereeing, layout, setup and prizes.


Grapplers Inc was Sponsored by:


*Budovideos


*Bushido Martial Arts


*Cocoon Athletics


*Gracie Magazine


*F.I.L.E.S.


*Fight Planet


Grapplers Inc Presents


The 2nd Gi & No Gi Brazilian Jiu-Jitsu Championships


April 26th, 2008


Langely Sr. Secondary School


TEAM CHAMPIONSHIPS


1 – Universal MMA 80 PTS 2 – GRACIE BARRA VANCOUVER 76 PTS 3 – RDC KELOWNA 52 PTS


INDIVIDUAL DIVISIONS


GI DIVISION


WHITE BELT


Super Feather (up to 141)


1 – Terence Chan Universal 2 – Jamie Lizardo RFT 3 – Alan Leung CFG


Feather (up to 154)


1 – Jimmy Hoang GBV 2 – Cedric Co Ling Dynamic 3 – Cody Kielbiski Zuma


Light (up to 167)


1 – Gage Mclaren Westcoast 2 – Keith Davis Westcoast 3 – Mark Goco Dynamic


Middle (up to 181)


1 – Kioshi Smith Marcus Soares 2 – Scott Bertrand Westcoast 3 – Prabhdeep Dhahan Westcoast


Medium Heavy (up to 194)


1 – Eric Verstar Universal 2 – Isaac Moss Marcus Soares 3 – John Chung GBV


Heavy (up to 207)


1 – Austin Spencer Universal 2 – Robert Beaupre Universal 3 – Jeremy Hatt RFT


Super Heavy (up to 221)


1 – Mark Alexander GBV 2 – Brad Knox Marcus Soares


Super Super Heavy (over 221)


1 – Joel Legris GBV 2 – Chris Thomas CFG 3 – Michael Cedilla RFT


BLUE BELT


Super Feather (up to 141)


Yusuke Monokawa GBV Clayton Jones RDC Dylan McGuire Independent


Feather (up to 154)


1 – Dustin Jones RDC 2 – Max Nguyen GBV 3 – Eduardo Murakami GBV


Light (up to 167)


1 – Ben Greer Universal 2 – Kristen Fletcher Zuma 3 – Sean Nolan CFG


Middle (up to 181)


1 – Nathan Harris GBV 2 – Nick Lemire GBV 3 – Stuart Deleurme RDC


Medium Heavy (up to 194)


1 – Jonathan Curtis Marcus Soares 2 – Shiro Rae Universal 3 – Tim Kydd CFG


Heavy (up to 207)


1 – Darwin Douglas RFT 2 – Ben Davis Behring


Super Super Heavy (over 221)


1 – Andrew Pedersen Suitela 2 – Jordan Reichanbach GBV 3 – Ryan Janes Zuma


Open Division


1 – Ryan Janes Zuma 2 – Andrew Pedersen Suitela 3 – Jordan Reichanbach GBV


PURPLE BELT OPEN


1 – Tom Montes Universal 2 – Brijon Ghikermann CFG


BROWN BELT SUPER MATCH


1 – Chris Cerna GBSeattle 2 – Dan Dlask RFT


LADIES GI DIVISION


1 – JoJo Behring 2 – Misty Shearer Behring 3 – Lyndsie Beale Zuma


NO GI DIVISION


BEGINNER


Feather (up to 147)


1 – Jeremy Kennedy Westcoast 2 – Cody Paulson Shuswap 3 – Geoff Webb Reality MA


Light (up to 160)


1 – Luis Verdusco RDC 2 – Shawn Willis RDC 3 – Brad Trainer Suitela


Middle (up to 174)


1 – Jonathan Agnew Suitela 2 – Ian Caird RDC 3 – Daniel Smith Bellingham


Medium Heavy (up to 187)


1 – David Gelz Squamish 2 – Dwayne Briden Toshido 3 – Michael Jacoby CFG


Heavy (up to 200)


1 – Mike Ebaghetti Westcoast 2 – Danko Benic RDC 3 – Jeremy Hatt RFT


Super Heavy (up to 214)


1 – Jordan Nott Universal 2 – Bradley Kothlow Westcoast 3 – Pierre Honeyman Universal


Open Weight


1 – Jonathan Agnew Suitela 2 – Danko Benic RDC 3 – Jesse Sayers Toshido


INTERMEDIATE


Super Feather (up to 134)


1 – Clayton Jones RDC 2 – Terence Chan Universal


Feather (up to 147)


1 – Cody Kielbiski Zuma 2 – Ryan Lawler Steve Hartley 3 – Devon Chinnock Shuswap


Light (up to 160)


1 – Russell Davis Toshido 2 – Gage Mclaren Westcoast


Middle (up to 174)


1 – Julius Huhs Champ Choice 2 – Joris Wong Universal 3 – David Debrock Calgary


Heavy (up to 200)


1 – Lee Bagnal Toshido 2 – Jimmy Ranu Westcoast 3 – Steve Zalys Jaguar


ADVANCED


Super Feather (up to 134)


1 – Yusuke Monokawa GBV 2 – Dylan Mcguire Team Roll


Feather (up to 147)


1 – Dustin Jones RDC 2 – Jae Sohn Universal 3 – Wilf Betz Universal


Light (up to 160)


1 – Ben Greer Universal 2 – Kristen Fletcher Zuma


Middle (up to 174)


1 – Logan Lidemark GBV 2 – Brian Schafer Toshido 3 – Manuel Aragon Behring


Medium Heavy (up to 187)


1 – Josh Russell GBCalgary 2 – Tyler Jackson RFT 3 – John Hillis Marcus Soares


Heavy (up to 200)


1 – Travis Brown Behring 2 – Ben Davis Behring


Super Heavy (up to 214)


1 – Clay Davidson Toshido 2 – Darwin Douglas RFT 3 – Ryan Janes Zuma


Super Super Heavy


1- Andrew Pedersen Suitela 2 – Paul Trudel Toshido 3 – Joel Legris GBV








































































































Facebook Comments Master

About the author

Riccardo Ammendolia