PANKRATION NATIONALS – Results, Photos and Videos

2008 United States Pankration ChampionshipsSanta Ana High School Santa Ana, CaliforniaNov. 9, 2008www.fightleague.org2008 United States Pankration ChampionshipsSanta Ana High School Santa Ana, CaliforniaNov. 9, 2008www.fightleague.org


202 athletes


Men’s division: age 18 and up (104 athletes)Team Champions:1. Camp Pendleton (USMC)2. Fight Club 29 (USMC)3. TNT BJJ (Arizona)4. Cobra Kai (Nevada)5. OCK & MMA (California)


135 lbs: 111. Matt Saller – Camp Pendleton2. Reggie Guerrero – OCK MMA3. Justin Harrington – TNT BJJ Arizona3. Kent Tran – West Coast Fight Academy


145lbs: 141. Chris Holdsworth – Cobra Kai Las Vegas2. Kenny Quach – Madu Academy3. Jagadev Sharma – Ind3. Noah Newbegin – American Boxing


155lbs: 161. David Dew – Fight Club 29 Palms2. Chris Saunders – HB Ultimate3. Steve Mulligan – Camp Pendleton 3. Clay Denham – Harte Jujitsu


165lbs: 161. Edward Gonzalez- Fight Club 292. Omar Cor – TNT BJJ Arizona3. Ramon Contreras – Camp Pendleton3. Brent Armstrong – Jokers Wild MMA


175lbs: 151. Sky Alles – Gracie Barra 2. Juan Medrano – Centerline Gym3. Tyler Farwell – Peleliu Illinois 3. Gregory Parker – OCK MMA


185lbs: 91. Adrian Ramirez – Cobra Kai Las Vegas2. Dominic Waters – Fight Club 29 Palms3. Kevyan Meredith – Bellmans Kung Fu3. Robbie Valance – Elite MMA


200lbs: 81. Tyler Gorlewski – Camp Pendleton2. Greg Overstreet – Progressive Martial Arts3. Samuel Bracamonte – Shooters Freestyle San Sose3. Conan Mastrangel – Krav Maga


220lbs: 101. Preston Snook – Camp Pendleton2. Andrew Tesnow – Fight Club 29 Palms3. Jason Long – TNT BJJ Arizona3. Josh Allen – CMS


Heavyweight: 51. Steven Dickey – Xtreme TKD2. Leobaldo Aguirre – Joe Stevenson’s Cobra Kai3.P Snook – Camp Pendleton3. Marco Luna – American Jiujitsu



Women’s division (5 athletes)


Lower Weight: 31. Dusti Yates – Shark Tank2. Natalie Sen – Riverside Submission3. Sarah Ferrelli – Rojos Dog House


Upper weight: 21. Jasmine Hallaek – Riverside Submission2. Brittnia Morphis – Millenia MMA



YOUTH DIVISIONS


Rookie division: ages 7 and under (6 athletes)Team Champions:1. Riverside Submission2. Combined Martial Science


Lightweight: 61. Haiden Gonzalez – Riverside Submission2. Issca Samano – CMS3. Steven Kroesen – OCJJ4. Edward Flores – Riverside Submission


Novice division: ages 8 – 10 (31 athletes)Team Champions:1. Riverside Submission2. Shark Tank


65lbs: 151. Cade Olives – No Limits2. Aidan Claproth – CMS3. Roman Gonzalez – The Compound MMA4. Peter Troy – Riverside Submission


77lbs: 61. Tyler Rushworth – Warrior Training Center Las Vegas2. Alexander Dumas – SD Range Fighting3. David Van Patton – Riverside Submission4. Luke Samano – Millenia MMA


90lb: 81. Luke Troy – Riverside Submission2. T Rushworth – Warrior Training Center Las Vegas3. Hamlet – Shark Tank4. Hamlet – Shark Tank


105lbs: 21. Nicholas Nakatani – Shark Tank2. Natalie Ortiz – Candals Martial Arts


Cadet division: ages 11-13 (23 athletes)Team Champions1. Elite MMA2. Millennia MMA


80lbs: 21. Aaron Pico – Hitman Athletics2. Nick Johnson – LA Boxing Utah


95lbs: 81. Daniel Opferman – Elite MMA2. Clayton Carpernter – SCS Arizona3. Jack Rosales – CSW4. Megan Hyland – Progressive Martial Arts


110lbs: 51. Nick Blatin – MKA2. Alex Miller – Millennia MMA3. Billy Carmouche – Shark Tank4. Cheney Ciraulo – CMS


125lbs: 31. Spencer Nogawa – OCJJ2. Brandon Cooney – Progressive Martial Arts3. Billy Carmouche


140lbs: 31. Colin Navickas – Cleber JiuJitsu2. Jaime Nakamura – West Coast Jiujitsu3. Joey Borao – Riverside Submission


Heavyweight: 21. Johnny Beltran – MFS2. Brittni Morphis – Millenia MMA


Junior division: ages 14- 17 (38 athletes)


Team Champions:1. Ultimate Fitness2. Combined Martial Science


115lbs: 41. Joseph Morales – Ultimate Fitness2. Andres Torres – Nor Cal Fight Alliance3. Devin Cooney – Progressive Martial Arts4. Gabriel De Santiago – CMS


125lbs: 31. Spencer Nogawa – OCJJ2. Ryan Recendez – Riverside Submission3. Tim Parten – Progressive Martial Arts


135lbs: 121. Bobby Morales – Subfighter MMA2. Kyler Clark – Marcellinis Martial Arts3. Michael Lee – CMS4. Michael Ledesma – West Coast Jiujitsu


145lbs: 31. Angelo Trevino – Ultimate Fitness 2. Chris Bolanos – IMS3. Nash Troeder – TNT BJJ Arizona


157lbs: 101. Harout Karapetyan – Kenams Fight Club2. Bryan Bothwell – Extreme TKD3. Lake Boothe – CMS4. Niko Carrafield – Jokers Wild MMA


170 lbs: 31. Harout Karapetyan – Kenams Fight Club2. Jeffrey Braun – TNT BJJ Arizona3. Omar Santisteban – Ind


185lbs: 11. Edmond Kim – Shen Wu


Heavyweight: 21. Edmond Kim – Shen Wu2. Anthony Barraza – Chino MMA


SEE PHOTOS HERE:http://www.flickr.com/photos/12394374@N04/sets/72157608888986467/



HIGHLIGHT VIDEOS


Men’s divisionhttp://www.youtube.com/watch?v=t8vjulTFQi4


Kids divisionhttp://www.youtube.com/watch?v=q-Q-Pa8_lQM



Upcomming events:


2009 California State ChampionshipsOrange County, California Feb/ March 2009


Pankration Team Duals (Four 9 man Teams to compete)Del Mar San Diego, California March 21 – 22, 2009


Armed Forces Championships Camp Pendleton May 16, 2009


US World Team Trials July 2009 (ADULTS ONLY: Participants must 1st qualify by placing top 3 in a sanctioned tournament Sept 2008 – July 2009)


2009 Fila World Pankration Championships Men and Women’s divisions (must be 19 yrs)Sept 11- 14, 2009 Siauliai, Lithuania


TBACentral Coast Championships TBANor Cal Championships TBAInland Empire Championships TBAWisconsin World Team Trials Qualifier TBA


www.fightleague.org































































































































































































































































































































































Facebook Comments Master

About the author

Jon Frank